Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C335K9RAC7800
KEMET C1206C335K9RAC7800
| Part Number: | KEMET C1206C335K9RAC7800 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C335K9RAC7800 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 3.3uF 6.3V X7R 10% Pad SMD 1206 125C T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C335K9RAC7800 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 3.3uF 6.3V X7R 10% Pad SMD 1206 125C T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1206 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 3.3 µF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating (DC) | 6.3 V |
| Depth | 1.6 mm |
| Height | 1 mm |
| Length | 3.2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1206C335K9RAC7800
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the temperature range for this capacitor?
What is the dielectric material used in this capacitor?
What are the dimensions of this capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
