Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C331MBGAC7210
KEMET C1206C331MBGAC7210
| Part Number: | KEMET C1206C331MBGAC7210 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C331MBGAC7210 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 330pF 630V C0G 20% SMD 1206 125°C Plastic T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C331MBGAC7210 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 330pF 630V C0G 20% SMD 1206 125°C Plastic T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Ceramic |
| Contact Plating | Tin |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 330 pF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating (DC) | 650 V |
| Length | 3.2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1206C331MBGAC7210
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the packaging type for this capacitor?
What are the technical specifications of the capacitor?
Can I download the datasheet for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.