Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C273K5RACTU
KEMET C1206C273K5RACTU
| Part Number: | KEMET C1206C273K5RACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C273K5RACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Multilayer Ceramic Capacitor, 0.027 uF, 50 V, ± 10%, X7R, 1206 [3216 Metric] |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C273K5RACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Multilayer Ceramic Capacitor, 0.027 uF, 50 V, ± 10%, X7R, 1206 [3216 Metric]
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1206 |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Material | Ceramic |
| Mount | PCB, Surface Mount |
| Number of Pins | 2 |
| Capacitance | 27 nF |
| Dielectric | X7R |
| Dissipation Factor | 2.5 % |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Cut Tape |
| Schedule B | 8532240020 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage | 50 V |
| Voltage Rating | 50 V |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Depth | 1.6 mm |
| Height | 780 µm |
| Length | 3.2 mm |
| Thickness | 889 µm |
| Width | 1.6002 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1206C273K5RACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the price of the KEMET C1206C273K5RACTU?
What is the voltage rating of the KEMET C1206C273K5RACTU?
What is the capacitance of the KEMET C1206C273K5RACTU?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




