Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C270K4HACAUTO
KEMET C1206C270K4HACAUTO
| Part Number: | KEMET C1206C270K4HACAUTO |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C270K4HACAUTO |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Cer 1206 27PF 16V Ultra Stab |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C270K4HACAUTO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Cer 1206 27PF 16V Ultra Stab
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1206 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Material | Ceramic |
| Capacitance | 27 pF |
| Dielectric | X8R |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating | 16 V |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Height | 880 µm |
Documentation for KEMET KEMET C1206C270K4HACAUTO
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the product?
What is the voltage rating of the product?
What is the case/package size of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.