Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C225K4RALTU
KEMET C1206C225K4RALTU
| Part Number: | KEMET C1206C225K4RALTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C225K4RALTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Multilayer Ceramic Capacitor, 2.2 uF, 16 V, ± 10%, X7R, 1206 [3216 Metric] |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C225K4RALTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Multilayer Ceramic Capacitor, 2.2 uF, 16 V, ± 10%, X7R, 1206 [3216 Metric]
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1206 |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 2.2 µF |
| Dielectric | X7R |
| Dissipation Factor | 3.5 % |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape and Reel |
| Schedule B | 8532240020 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 16 V |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Depth | 1.6 mm |
| Height | 1 mm |
| Length | 3.2 mm |
| Thickness | 1.0922 mm |
| Width | 1.6002 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1206C225K4RALTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the tolerance of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.