Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C224J1RAC7800
KEMET C1206C224J1RAC7800
| Part Number: | KEMET C1206C224J1RAC7800 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C224J1RAC7800 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Cer 0.22UF 100V X7R 1206 |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C224J1RAC7800 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Cer 0.22UF 100V X7R 1206
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1206 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 220 nF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Depth | 1.6 mm |
| Height | 900 µm |
| Length | 3.2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1206C224J1RAC7800
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the product?
What is the voltage rating of the product?
What is the temperature range for operating the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.