Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C222KCRAL7025
KEMET C1206C222KCRAL7025
| Part Number: | KEMET C1206C222KCRAL7025 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C222KCRAL7025 |
| Qty Available: | |
| Description: | CAPACITOR SMD Multilayer Ceramic MLCC 1206 Case 2200pF ±10% 500Vdc X7R Dielectric -55°C~+125°C T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C222KCRAL7025 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
CAPACITOR SMD Multilayer Ceramic MLCC 1206 Case 2200pF ±10% 500Vdc X7R Dielectric -55°C~+125°C T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1206 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 2.2 nF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | Wraparound |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating (DC) | 500 V |
| Depth | 1.6 mm |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 3.2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1206C222KCRAL7025
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the temperature range for the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.