Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C221KDRALTU
KEMET C1206C221KDRALTU
| Part Number: | KEMET C1206C221KDRALTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C221KDRALTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 220pF 1000V X7R 10% SMD 1206 Plastic T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C221KDRALTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 220pF 1000V X7R 10% SMD 1206 Plastic T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1206 |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 220 pF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape and Reel |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 1 kV |
| Voltage Rating (DC) | 1 kV |
| Depth | 1.6 mm |
| Length | 3.2004 mm |
| Thickness | 1.7526 mm |
| Width | 1.6002 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1206C221KDRALTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the tolerance of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.