Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C153J1RACTM
KEMET C1206C153J1RACTM
| Part Number: | KEMET C1206C153J1RACTM |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C153J1RACTM |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 0.015uF 100V X7R 5% SMD 1206 125°C Plastic T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C153J1RACTM Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 0.015uF 100V X7R 5% SMD 1206 125°C Plastic T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1206 |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Weight | 16.187578 mg |
| Capacitance | 15 nF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Depth | 1.6 mm |
| Height | 780 µm |
| Length | 3.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1206C153J1RACTM
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the product?
What is the voltage rating of the product?
What is the tolerance of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.