Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C153G4HACTU
KEMET C1206C153G4HACTU
| Part Number: | KEMET C1206C153G4HACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C153G4HACTU |
| Qty Available: | |
| Description: |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C153G4HACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1206 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Material | Ceramic |
| Capacitance | 15 nF |
| Dielectric | X8R |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating | 16 V |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Height | 880 µm |
Documentation for KEMET KEMET C1206C153G4HACTU
FAQ’s
What is the part number for this product?
What is the capacitance of this capacitor?
What is the maximum operating temperature for this capacitor?
What is the voltage rating of this capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.