Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C153F4HACTU
KEMET C1206C153F4HACTU
| Part Number: | KEMET C1206C153F4HACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C153F4HACTU |
| Qty Available: | |
| Description: |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C153F4HACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1206 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Material | Ceramic |
| Capacitance | 15 nF |
| Dielectric | X8R |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating | 16 V |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Height | 880 µm |
Documentation for KEMET KEMET C1206C153F4HACTU
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the ceramic capacitor?
What is the voltage rating of the ceramic capacitor?
What is the maximum operating temperature of the ceramic capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.