Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C152J2GACTU
KEMET C1206C152J2GACTU
| Part Number: | KEMET C1206C152J2GACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C152J2GACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Multilayer Ceramic Capacitor, 1500 pF, 200 V, ± 5%, C0G (NP0), 1206 [3216 Metric] |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C152J2GACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Multilayer Ceramic Capacitor, 1500 pF, 200 V, ± 5%, C0G (NP0), 1206 [3216 Metric]
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1206 |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 1.5 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Schedule B | 8532240020 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating | 200 V |
| Voltage Rating (DC) | 200 V |
| Depth | 1.6 mm |
| Height | 880 µm |
| Length | 3.2 mm |
| Thickness | 990.6 µm |
| Width | 1.6002 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1206C152J2GACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and specifications?
What is the operating temperature range for this capacitor?
What are the dimensions of this capacitor?
Are there any alternative part numbers or manufacturer aliases for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.