Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C151K1GAC7800
KEMET C1206C151K1GAC7800
| Part Number: | KEMET C1206C151K1GAC7800 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C151K1GAC7800 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 150pF 100V C0G 10% SMD 1206 125°C Plastic T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C151K1GAC7800 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 150pF 100V C0G 10% SMD 1206 125°C Plastic T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1206 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 150 pF |
| Dielectric | NP0 |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage | 100 V |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Depth | 1.6 mm |
| Height | 780 µm |
| Length | 3.2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1206C151K1GAC7800
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the ceramic capacitor?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the package type of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.