Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C132JCGALTU
KEMET C1206C132JCGALTU
| Part Number: | KEMET C1206C132JCGALTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C132JCGALTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 0.0013uF 500V C0G 5% SMD 1206 125°C Plastic T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C132JCGALTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 0.0013uF 500V C0G 5% SMD 1206 125°C Plastic T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1206 |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Weight | 16.187578 mg |
| Capacitance | 1.3 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating (DC) | 500 V |
| Length | 3.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1206C132JCGALTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the size and termination type of the capacitor?
What are the distributor options for purchasing this product?
Are there any alternative brands or manufacturer aliases for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.