Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C132JCGACTU
KEMET C1206C132JCGACTU
| Part Number: | KEMET C1206C132JCGACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C132JCGACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 0.0013uF 500V C0G 5% SMD 1206 125°C Plastic T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C132JCGACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 0.0013uF 500V C0G 5% SMD 1206 125°C Plastic T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1206 |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Weight | 16.187578 mg |
| Capacitance | 1.3 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating (DC) | 500 V |
| Length | 3.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1206C132JCGACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the temperature range for this capacitor?
What are the dimensions of this capacitor?
Are there any alternative brands or names for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.