Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C130K8HACAUTO
KEMET C1206C130K8HACAUTO
| Part Number: | KEMET C1206C130K8HACAUTO |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C130K8HACAUTO |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Cer 1206 13PF 10V Ultra Stab |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C130K8HACAUTO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Cer 1206 13PF 10V Ultra Stab
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1206 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Material | Ceramic |
| Capacitance | 13 pF |
| Dielectric | X8R |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating | 10 V |
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Height | 880 µm |
Documentation for KEMET KEMET C1206C130K8HACAUTO
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the maximum operating temperature of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.