Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C129C1GACTU
KEMET C1206C129C1GACTU
| Part Number: | KEMET C1206C129C1GACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C129C1GACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Multilayer Ceramic Capacitor, 1.2 pF, 100 V, ± 0.25pF, C0G (NP0), 1206 [3216 Metric] |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C129C1GACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Multilayer Ceramic Capacitor, 1.2 pF, 100 V, ± 0.25pF, C0G (NP0), 1206 [3216 Metric]
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1206 |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 1.2 pF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | SMD/SMT |
| Voltage Rating | 100 V |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Depth | 1.6 mm |
| Height | 780 µm |
| Length | 3.2004 mm |
| Thickness | 889 µm |
| Width | 1.6002 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1206C129C1GACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the maximum and minimum operating temperature for this product?
What are the dimensions of this capacitor?
Are there any alternative names for KEMET C1206C129C1GACTU?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.