Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C109D1GACTU
KEMET C1206C109D1GACTU
| Part Number: | KEMET C1206C109D1GACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C109D1GACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Multilayer Ceramic Capacitor, 1 pF, 100 V, ± 0.5pF, C0G (NP0), 1206 [3216 Metric] |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C109D1GACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Multilayer Ceramic Capacitor, 1 pF, 100 V, ± 0.5pF, C0G (NP0), 1206 [3216 Metric]
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1206 |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 1 pF |
| Dielectric | C0G |
| Dissipation Factor | 0.1 % |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Cut Tape |
| Schedule B | 8532240020 |
| Termination | SMD/SMT |
| Voltage Rating | 100 V |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Depth | 1.6 mm |
| Height | 780 µm |
| Length | 3.2 mm |
| Thickness | 889 µm |
| Width | 1.6002 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1206C109D1GACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the product?
What is the voltage rating of the product?
What is the package type and size of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.