Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C105K9RAC7800
KEMET C1206C105K9RAC7800
| Part Number: | KEMET C1206C105K9RAC7800 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C105K9RAC7800 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Cer 1UF 6.3V X7R 1206 |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C105K9RAC7800 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Cer 1UF 6.3V X7R 1206
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1206 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 1 µF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating (DC) | 6.3 V |
| Depth | 1.6 mm |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 3.2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1206C105K9RAC7800
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the capacitance and voltage rating of the capacitor?
What is the package type and dimensions of the capacitor?
What is the tolerance and dielectric material of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.