Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C103M5RAC7025
KEMET C1206C103M5RAC7025
| Part Number: | KEMET C1206C103M5RAC7025 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C103M5RAC7025 |
| Qty Available: | |
| Description: | Multilayer Ceramic Capacitor, 0.01 uF, 50 V, ± 20%, X7R, 1206 [3216 Metric] |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C103M5RAC7025 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Multilayer Ceramic Capacitor, 0.01 uF, 50 V, ± 20%, X7R, 1206 [3216 Metric]
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1206 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 10 nF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Depth | 1.6 mm |
| Height | 780 µm |
| Length | 3.2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1206C103M5RAC7025
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and specifications?
What is the distributor stock availability for this product?
What are the technical specifications of the capacitor?
Are there any alternate parts available for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.