Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C103KCRALTU
KEMET C1206C103KCRALTU
| Part Number: | KEMET C1206C103KCRALTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C103KCRALTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 0.01uF 500V X7R 10% SMD 1206 Plastic T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C103KCRALTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 0.01uF 500V X7R 10% SMD 1206 Plastic T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1206 |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 10 nF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 500 V |
| Voltage Rating (DC) | 500 V |
| Length | 3.2004 mm |
| Thickness | 1.7526 mm |
| Width | 1.6002 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1206C103KCRALTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the alternate part number for this product?
What is the dielectric material used in this capacitor?
What are the dimensions of this capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.