Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C103JAGACAUTO
KEMET C1206C103JAGACAUTO
| Part Number: | KEMET C1206C103JAGACAUTO |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C103JAGACAUTO |
| Qty Available: | |
| Description: | Multilayer Ceramic Capacitor, 0.01 uF, 250 V, ± 5%, C0G (NP0), 1206 [3216 Metric] |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C103JAGACAUTO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Multilayer Ceramic Capacitor, 0.01 uF, 250 V, ± 5%, C0G (NP0), 1206 [3216 Metric]
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1206 |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Weight | 10.007382 mg |
| Capacitance | 10 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating | 250 V |
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Height | 880 µm |
| Length | 3.2004 mm |
| Thickness | 990.6 µm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1206C103JAGACAUTO
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the dimensions of the capacitor?
What is the temperature range in which the capacitor can operate?
What is the packaging type for this capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
