Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C103JAGAC7800
KEMET C1206C103JAGAC7800
| Part Number: | KEMET C1206C103JAGAC7800 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C103JAGAC7800 |
| Qty Available: | |
| Description: | Multilayer Ceramic Capacitor, 0.01 uF, 250 V, ± 5%, C0G (NP0), 1206 [3216 Metric] |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C103JAGAC7800 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Multilayer Ceramic Capacitor, 0.01 uF, 250 V, ± 5%, C0G (NP0), 1206 [3216 Metric]
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1206 |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 10 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating | 250 V |
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Length | 3.2004 mm |
| Thickness | 990.6 µm |
| Width | 1.6002 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1206C103JAGAC7800
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the tolerance of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.