Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C102M1GACTU
KEMET C1206C102M1GACTU
| Part Number: | KEMET C1206C102M1GACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C102M1GACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 0.001uF 100V C0G 20% SMD 1206 125°C Plastic T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C102M1GACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 0.001uF 100V C0G 20% SMD 1206 125°C Plastic T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1206 |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Material | Ceramic |
| Capacitance | 1 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating | 100 V |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Height | 880 µm |
Documentation for KEMET KEMET C1206C102M1GACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the operating temperature range of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.