Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C101KGRACAUTO
KEMET C1206C101KGRACAUTO
| Part Number: | KEMET C1206C101KGRACAUTO |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C101KGRACAUTO |
| Qty Available: | |
| Description: | Multilayer Ceramic Capacitor, 100 pF, 2000 V, ± 10%, X7R, 1206 [3216 Metric] |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1206C101KGRACAUTO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Multilayer Ceramic Capacitor, 100 pF, 2000 V, ± 10%, X7R, 1206 [3216 Metric]
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1206 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Material | Ceramic |
| Capacitance | 100 pF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 2 kV |
| Voltage Rating (DC) | 2 kV |
| Height | 1.35 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1206C101KGRACAUTO
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the operating temperature range of this capacitor?
What is the distributor stock availability for this product?
Are there any alternative names or manufacturer aliases for KEMET?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.