Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C114G519B2G5CR
KEMET C114G519B2G5CR
| Part Number: | KEMET C114G519B2G5CR |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C114G519B2G5CR |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 5.1pF 200V C0G 0.1pF Axial (0.01%FR) 125°C Bulk |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C114G519B2G5CR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 5.1pF 200V C0G 0.1pF Axial (0.01%FR) 125°C Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Molded |
| Mount | Through Hole |
| Capacitance | 5.1 pF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Axial |
| Voltage Rating | 200 V |
| Voltage Rating (DC) | 200 V |
| Diameter | 2.29 mm |
| Lead Diameter | 510 µm |
| Length | 4.06 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the operating temperature range of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.