Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C114G220J2G5CP
KEMET C114G220J2G5CP
| Part Number: | KEMET C114G220J2G5CP |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C114G220J2G5CP |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 22pF 200V C0G 5% Axial (0.1%FR) 125°C Bulk |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C114G220J2G5CP Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 22pF 200V C0G 5% Axial (0.1%FR) 125°C Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Axial |
| Mount | Through Hole |
| Capacitance | 22 pF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Axial |
| Tolerance | 5 % |
| Diameter | 2.29 mm |
| Length | 4.06 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product code for this capacitor?
What is the capacitance of this capacitor?
What is the maximum operating temperature for this capacitor?
What is the package type of this capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.