Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C114G159C2G5CP
KEMET C114G159C2G5CP
| Part Number: | KEMET C114G159C2G5CP |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C114G159C2G5CP |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 1.5pF 200V C0G 0.25pF Axial (0.1%FR) 125°C Bulk |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C114G159C2G5CP Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 1.5pF 200V C0G 0.25pF Axial (0.1%FR) 125°C Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Axial |
| Mount | Through Hole |
| Capacitance | 1.5 pF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Axial |
| Diameter | 2.29 mm |
| Length | 4.06 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the capacitance of the ceramic capacitor?
What is the maximum operating temperature of the capacitor?
What is the packaging type of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.