Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C114G130G2G5CM
KEMET C114G130G2G5CM
| Part Number: | KEMET C114G130G2G5CM |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C114G130G2G5CM |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 13pF 200V C0G 2% Axial (1%FR) 125°C Bulk |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C114G130G2G5CM Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 13pF 200V C0G 2% Axial (1%FR) 125°C Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Molded |
| Mount | Through Hole |
| Capacitance | 13 pF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Axial |
| Tolerance | 2 % |
| Voltage Rating | 200 V |
| Voltage Rating (DC) | 200 V |
| Diameter | 2.29 mm |
| Lead Diameter | 510 µm |
| Length | 4.06 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the maximum operating temperature of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.