Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C114C560J2G5CATR
KEMET C114C560J2G5CATR
| Part Number: | KEMET C114C560J2G5CATR |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C114C560J2G5CATR |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 56pF 200V C0G 5% Axial 125°C T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C114C560J2G5CATR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 56pF 200V C0G 5% Axial 125°C T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Molded |
| Mount | Through Hole |
| Capacitance | 56 pF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | Axial |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating | 200 V |
| Diameter | 2.29 mm |
| Lead Diameter | 510 µm |
| Length | 4.06 mm |
Documentation for KEMET KEMET C114C560J2G5CATR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the ceramic capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the maximum operating temperature of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.