Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C114C471J5G5CA7200
KEMET C114C471J5G5CA7200
| Part Number: | KEMET C114C471J5G5CA7200 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C114C471J5G5CA7200 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 470pF 50V C0G 5% Axial 125°C T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C114C471J5G5CA7200 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 470pF 50V C0G 5% Axial 125°C T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Molded |
| Capacitance | 470 pF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | Axial |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating | 50 V |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Diameter | 2.29 mm |
| Lead Diameter | 510 µm |
| Length | 4.06 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the ceramic capacitor?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the maximum operating temperature of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.