Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805Y471K1RACTU
KEMET C0805Y471K1RACTU
| Part Number: | KEMET C0805Y471K1RACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805Y471K1RACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Fail-Safe Floating Electrode SMD Ceramic Capacitors Flexable Termination 100volts 470pF 10% X7R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805Y471K1RACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Fail-Safe Floating Electrode SMD Ceramic Capacitors Flexable Termination 100volts 470pF 10% X7R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 470 pF |
| Dielectric | X7R |
| Features | Soft Termination |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape and Reel |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 100 V |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Length | 2.1082 mm |
| Thickness | 889 µm |
| Width | 1.2446 mm |
Documentation for KEMET KEMET C0805Y471K1RACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the tolerance of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.