Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805Y223K5RACTU
KEMET C0805Y223K5RACTU
| Part Number: | KEMET C0805Y223K5RACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805Y223K5RACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Fail-Safe Floating Electrode SMD Ceramic Capacitors Flexable Termination 50volts 22000pF 10% X7R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805Y223K5RACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Fail-Safe Floating Electrode SMD Ceramic Capacitors Flexable Termination 50volts 22000pF 10% X7R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 2 |
| Weight | 5.499807 mg |
| Capacitance | 22 nF |
| Dielectric | X7R |
| Features | Soft Termination |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 50 V |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Height | 780 µm |
| Length | 2.1082 mm |
| Thickness | 889 µm |
| Width | 1.2446 mm |
Documentation for KEMET KEMET C0805Y223K5RACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the tolerance of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
