Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805Y222K2RACTU
KEMET C0805Y222K2RACTU
| Part Number: | KEMET C0805Y222K2RACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805Y222K2RACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Fail-Safe Floating Electrode SMD Ceramic Capacitors Flexable Termination 200volts 2200pF 10% X7R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805Y222K2RACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Fail-Safe Floating Electrode SMD Ceramic Capacitors Flexable Termination 200volts 2200pF 10% X7R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 2.2 nF |
| Dielectric | X7R |
| Dissipation Factor | 2.5 % |
| Features | Soft Termination |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape and Reel |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 200 V |
| Voltage Rating (DC) | 200 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Height | 780 µm |
| Length | 2.1082 mm |
| Thickness | 889 µm |
| Width | 1.25 mm |
Documentation for KEMET KEMET C0805Y222K2RACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product code for this ceramic capacitor?
What is the capacitance of this capacitor?
What is the voltage rating of this capacitor?
What is the tolerance of this capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.