Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805P331K1XMH7189
KEMET C0805P331K1XMH7189
| Part Number: | KEMET C0805P331K1XMH7189 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805P331K1XMH7189 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 330pF 100V X7R 10% SMD 0805 (1%FR) 125°C Plastic T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805P331K1XMH7189 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 330pF 100V X7R 10% SMD 0805 (1%FR) 125°C Plastic T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 330 pF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Tolerance | 10 % |
| Depth | 1.27 mm |
| Length | 2.03 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the ceramic capacitor?
What is the maximum operating temperature of the capacitor?
What is the packaging type of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.