Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805N829C1GML
KEMET C0805N829C1GML
| Part Number: | KEMET C0805N829C1GML |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805N829C1GML |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 8.2pF 100V C0G 0.25pF SMD 0805 (1%FR) 125°C Bulk |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805N829C1GML Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 8.2pF 100V C0G 0.25pF SMD 0805 (1%FR) 125°C Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 8.2 pF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 1.25 mm |
| Length | 2 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the physical specifications of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any alternative names for KEMET?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.