Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805N829B1GSL
KEMET C0805N829B1GSL
| Part Number: | KEMET C0805N829B1GSL |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805N829B1GSL |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 8.2pF 100V C0G 0.1pF SMD 0805 (0.001%FR) 125°C Bulk |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805N829B1GSL Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 8.2pF 100V C0G 0.1pF SMD 0805 (0.001%FR) 125°C Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 8.2 pF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 1.25 mm |
| Length | 2 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the temperature range in which this product can operate?
What is the packaging type for this product?
Are there any alternative brands or names for KEMET?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.