Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805N820K1GPHTM
KEMET C0805N820K1GPHTM
| Part Number: | KEMET C0805N820K1GPHTM |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805N820K1GPHTM |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 82pF 100V C0G 10% SMD 0805 (0.1%FR) 125°C Plastic T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805N820K1GPHTM Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 82pF 100V C0G 10% SMD 0805 (0.1%FR) 125°C Plastic T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 82 pF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Tolerance | 10 % |
| Depth | 1.25 mm |
| Length | 2 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and part number?
What are the technical specifications of the product?
What are the physical specifications of the product?
Are there any alternate names for KEMET, the manufacturer?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.