Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805N759D1GML
KEMET C0805N759D1GML
| Part Number: | KEMET C0805N759D1GML |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805N759D1GML |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 7.5pF 100V C0G 0.5pF SMD 0805 (1%FR) 125°C Bulk |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805N759D1GML Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 7.5pF 100V C0G 0.5pF SMD 0805 (1%FR) 125°C Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 7.5 pF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 1.25 mm |
| Length | 2 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What are the technical specifications of the product?
Are there any alternative names for KEMET?
Are there any similar products available?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.