Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805N681K1XRL
KEMET C0805N681K1XRL
| Part Number: | KEMET C0805N681K1XRL |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805N681K1XRL |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 680pF 100V X7R 10% SMD 0805 (0.01%FR) 125°C Bulk |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805N681K1XRL Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 680pF 100V X7R 10% SMD 0805 (0.01%FR) 125°C Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 680 pF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | 10 % |
| Depth | 1.25 mm |
| Length | 2 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the ceramic capacitor?
What is the maximum operating temperature of the capacitor?
What is the package size of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.