Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805N331J1GSH
KEMET C0805N331J1GSH
| Part Number: | KEMET C0805N331J1GSH |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805N331J1GSH |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 330pF 100V C0G 5% SMD 0805 (0.001%FR) 125°C Bulk |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805N331J1GSH Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 330pF 100V C0G 5% SMD 0805 (0.001%FR) 125°C Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 330 pF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | 5 % |
| Depth | 1.25 mm |
| Length | 2 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the product?
What is the voltage rating of the product?
What is the tolerance of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.