Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805N271F1GRHTM
KEMET C0805N271F1GRHTM
| Part Number: | KEMET C0805N271F1GRHTM |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805N271F1GRHTM |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 270pF 100V C0G 1% SMD 0805 (0.01%FR) 125°C Plastic T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805N271F1GRHTM Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 270pF 100V C0G 1% SMD 0805 (0.01%FR) 125°C Plastic T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 270 pF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Tolerance | 1 % |
| Depth | 1.25 mm |
| Length | 2 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the ceramic capacitor?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the maximum operating temperature of the capacitor?
What is the packaging type of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.