Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805N271F1GMH
KEMET C0805N271F1GMH
| Part Number: | KEMET C0805N271F1GMH |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805N271F1GMH |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 270pF 100V C0G 1% SMD 0805 (1%FR) 125°C Bulk |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805N271F1GMH Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 270pF 100V C0G 1% SMD 0805 (1%FR) 125°C Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 270 pF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | 1 % |
| Depth | 1.25 mm |
| Length | 2 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the technical specifications of the product?
What is the description of the product?
What are the alternate names for KEMET?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.