Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805N123K5XRC
KEMET C0805N123K5XRC
| Part Number: | KEMET C0805N123K5XRC |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805N123K5XRC |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 0.012uF 50V X7R 10% SMD 0805 (0.01%FR) 125°C Bulk |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805N123K5XRC Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 0.012uF 50V X7R 10% SMD 0805 (0.01%FR) 125°C Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 12 nF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | 10 % |
| Depth | 1.25 mm |
| Length | 2 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the technical specifications of the product?
Are there any alternative brands or names for this product?
Can you provide any additional details or descriptions of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.