Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805N102M1XRL
KEMET C0805N102M1XRL
| Part Number: | KEMET C0805N102M1XRL |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805N102M1XRL |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 0.001uF 100V X7R 20% SMD 0805 (0.01%FR) 125°C Bulk |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805N102M1XRL Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 0.001uF 100V X7R 20% SMD 0805 (0.01%FR) 125°C Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 1 nF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | 20 % |
| Depth | 1.25 mm |
| Length | 2 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the ceramic capacitor?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the maximum operating temperature of the capacitor?
What is the package type of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.