Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805H333J3GAC
KEMET C0805H333J3GAC
| Part Number: | KEMET C0805H333J3GAC |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805H333J3GAC |
| Qty Available: | |
| Description: | 0805 C 33nF Ceramic Multilayer Capacitor, 25 VDC, +200degC, C0G Dielec, +/-5% | KEMET C0805H333J3GAC |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805H333J3GAC Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
0805 C 33nF Ceramic Multilayer Capacitor, 25 VDC, +200degC, C0G Dielec, +/-5% | KEMET C0805H333J3GAC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Capacitance | 33 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 200 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Schedule B | 8532240020 |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage | 25 V |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Height | 1.25 mm |
| Length | 2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C0805H333J3GAC
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the capacitance and voltage rating of the capacitor?
What is the temperature coefficient and tolerance of the capacitor?
What is the size of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
