Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805H103J5GAC
KEMET C0805H103J5GAC
| Part Number: | KEMET C0805H103J5GAC |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805H103J5GAC |
| Qty Available: | |
| Description: | 0805 C 10nF Ceramic Multilayer Capacitor, 50 VDC, +200degC, C0G Dielec, +/-5% | KEMET C0805H103J5GAC |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805H103J5GAC Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
0805 C 10nF Ceramic Multilayer Capacitor, 50 VDC, +200degC, C0G Dielec, +/-5% | KEMET C0805H103J5GAC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Capacitance | 10 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 200 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage | 50 V |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Height | 780 µm |
| Length | 2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C0805H103J5GAC
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the product?
What is the voltage rating of the product?
What is the tolerance of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

