Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C822JAGACAUTO
KEMET C0805C822JAGACAUTO
| Part Number: | KEMET C0805C822JAGACAUTO |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C822JAGACAUTO |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 0.0082uF 250V C0G 5% Pad SMD 0805 125°C Extreme Low ESR Automotive T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C822JAGACAUTO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 0.0082uF 250V C0G 5% Pad SMD 0805 125°C Extreme Low ESR Automotive T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Weight | 5.499807 mg |
| Capacitance | 8.2 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating | 250 V |
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Height | 880 µm |
| Length | 2.0066 mm |
| Thickness | 1.397 mm |
| Width | 1.2446 mm |
Documentation for KEMET KEMET C0805C822JAGACAUTO
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the dielectric material used in this capacitor?
What is the temperature range in which this capacitor can operate?
What is the packaging type for this capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.