Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C821J8HACAUTO
KEMET C0805C821J8HACAUTO
| Part Number: | KEMET C0805C821J8HACAUTO |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C821J8HACAUTO |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Cer 0805 820PF 10V Ultra Sta |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C821J8HACAUTO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Cer 0805 820PF 10V Ultra Sta
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Material | Ceramic |
| Capacitance | 820 pF |
| Dielectric | X8R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Voltage Rating | 10 V |
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Height | 880 µm |
Documentation for KEMET KEMET C0805C821J8HACAUTO
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the capacitance and voltage rating of the product?
What is the temperature coefficient and operating temperature range of the product?
What is the case/package size of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.