Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C752F8JACAUTO
KEMET C0805C752F8JACAUTO
| Part Number: | KEMET C0805C752F8JACAUTO |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C752F8JACAUTO |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Cer 0805 7.5nF 10V U2J ±1% AUTO | KEMET C0805C752F8JACAUTO |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C752F8JACAUTO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Cer 0805 7.5nF 10V U2J ±1% AUTO | KEMET C0805C752F8JACAUTO
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Material | Ceramic |
| Capacitance | 7.5 nF |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Voltage Rating | 10 V |
| Height | 880 µm |
Documentation for KEMET KEMET C0805C752F8JACAUTO
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What are the technical specifications of the product?
Where can I find the datasheet and manufacturer documentation for the product?
Are there any alternate names for KEMET?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.